Thursday, January 31, 2013

Thrifty Thursday: Breakfast & Lunch Ideas

  Photobucket
Today is Thrifty Thursday and I decided to talk about making inexpensive breakfast and lunches.  

Boxed cereals are outrageous, don't stretch very far at all, and are loaded with sugar.  You can probably get 5-6 bowls of cereal out of one regular size box and at almost $4-$5 per box, it's not worth it.  

I have to make Dan's lunch every day and he has no way to heat things up so the standard leftovers won't work.  I don't buy lunch meat, except as a very rare treat, because it's expensive and also very unhealthy.

Here are some of the meals we've had over the past week.  All of the baked good are homemade.

Breakfast

► Sausage gravy & biscuits
► Grits (did not go over well - LOL)
► Omelots
► Bacon, eggs & toast
► Bagels and cream cheese
► Oatmeal
► Homemade granola.

Dan's Lunches Over the Past Week (He likes salad so I do quite a bit of those)

► Salad with hard boiled eggs and leftover chicken, apple, chocolate chip cookies
► Bagel with cream cheese, blackberries, banana, chocolate chip cookies
► Salad with cheese, sunflower seeds, and craisins, apple, cookies
► Tuna sandwich, celery sticks with dressing, sliced strawberries, cookies
► Graham crackers with soynut butter (can't keep peanut butter in the house because of Emily's severe allergy to it), wedge of cheese, orange, and sliced avocado with lime juice.
► Hard boiled eggs, wedge of cheese, apple, cookies.

Kid's Lunches Over the Past Week

► Tuna melt sandwiches, strawberries & blackberries
► Salad with hard boiled eggs, shredded chicken, sunflower seeds and craisins, homemade cheese crackers
► Leftovers
► Omelet with onion, green pepper, mushrooms, and cheddar cheese
► Stir fry veggies with leftover meat and rice
► Homemade pizza

I enjoy coming up with different things each day for both breakfast and lunch.  For our family of 5, we spend roughly $500 per month on groceries, which includes all household cleaners, supplies, and personal items such as deodorant and shampoo.  Lately, I've found that shopping once a week is actually more helpful in keeping our costs down.

It's hard with prices going up constantly, but we've been able to manage, have good meals and I can still be creative in the kitchen.